Ekopece.sk patrí medzi popredné firmy na slovenskom trhu. Zameriava sa na poradenstvo, výstavbu aj rekonštrukciu klasických kachľových pecí, sporákov, kozubov, kozubových (krbových) vložiek. Viac ako desať rokov pôsobí na trhu a špecializuje sa na poskytovanie komplexných služieb od konzultácie cez návrh ušitý na mieru až po profesionálnu realizáciu.
Cieľom firmy je poskytnúť zákazníkom také riešenia, ktoré spĺňajú a prekračujú ich požiadavky a predstavy. Dosiahnutie týchto cieľov by nebolo možné bez vysoko kvalifikovaných pracovníkov. Kladieme veľký dôraz na kvalitu prevedenia, dodržiavanie dohodnutých termínov výstavby a bezpečnosť pri prevádzke.
Postavili sme už viac ako 150 pecí, desiatky sporákov, kozubových vložiek a záhradných kozubov, z ktorých každý je originál, prispôsobený klasickému alebo modernému dizajnu miestnosti.
- vysoká účinnosť vykurovania, až 90%
- ekonomika prevádzky
- nezávislosť na dodávkach energií
- relatívne nízka teplota povrchu pece
- vyžarovanie príjemného sálavého tepla
- súčasné akumulovanie a vyžarovanie tepla do miestnosti
- pec stačí čistiť približne raz za mesiac
- interval prikladania je až 24 hodín, v závislosti od tepelných strát domu
- pozitívny vplyv na zdravie
- výrazný estetický prvok interiéru a nadčasovosť.
Pri výstavbe pravých kachľových pecí sa používajú kachlice, šamot a kachliarska hlina, čiže prírodné materiály, ktoré majú výborný vplyv na zdravie - produkujú záporné ióny. Záporné ióny majú kladný vply na okysličovanie krvi, čo vhodne ovplyvňuje psychický stav, zdravie človeka a celkovú duševnú pohodu. Nedostatok záporných iónov, ktorý nastáva pri vykurovacích telesách s kovovou vložkou, spôsobuje útlm vyššej nervovej sústavy, nervozitu a bolesti hlavy. Vlnová dĺžka tepla vyžarovaného kachľovou pecou, ktoré sa nazýva aj mäkké teplo, je veľmi príbuzná slnečnému žiareniu, takže je veľmi príjemná a prospešná pre ľudský organizmus. Pri kúrení kachľovou pecou nenastáva vírenie prachu, preto je veľmi vhodná pre alergikov a astmatikov. Ďaľším prínosom kachľovej pece je sálavé teplo, ktoré ocenia hlavne osoby s reumatickými ťažkosťami.
V súčasnej dobe pri neustálom náraste cien energií je otázka vykurovania stredobodom záujmu tak odborníkov ako aj laikov. Vykurovanie drevom je o 70 % lacnejšie ako plynom. Maximálna denná dávka suchého dreva do kachlovej pece je asi 30 kg, čo je za mesiac asi 1,2 metra kubického dreva. Z jedného kilogramu dreva, pri dobre navrhnutej a zhotovenej peci získame až 3,5 kWh energie. Kachľové pece naakumulujú teplo a odovzdávajú ho do miestnosti približne 24 hodín. Pri spaľovaní v pravej kachľovej peci, vzniká teplota okolo 1000 °C, čím sa vytvára a spaľuje drevný plyn. Dôsledkom čoho je minimálne množstvo popola, ktorý pozostáva výlučne z mimerálnych látok.
Kúrenie drevom je ekologické vzhľadom k tomu, že množstvo CO2 vylúčeného horením dreva je 40 až 50 krát menšie, ako pri spaľovaní iných druhov palív. Drevo je súčasne obnoviteľný zdroj. Spaľovanie dreva v kachľovej peci prináša teplo a minimálne zaťažuje životné prostredie, navyše drevný popol je zároveň výborným hnojivom.
Cena výstavby kachľovej pece je závislá od viacerých faktorov: typu kachľovej pece, jej veľkosti, členitosti, výrobcu kachlíc a prídavných zariadení (rúra na pečenie, teplovzdušný výmenník, boiler, teplovodný výmenník).
Kachľová pec je vykurovacie zariadenie s plášťom zhotoveným z kachlíc, alebo kombinovaním kachlíc a omietnutých častí. Kachľová pec patrí medzi vykurovacie telesá s nízkou povrchovou teplotou (je vhodná pre rodiny s malými deťmi) a veľkou výhrevnou plochou. Takto sa vykuruje miestnosť rovnomerne.
Charakteristickým znakom kachľovej pece je akumulačná schopnosť. Funguje na princípe absorbovania tepelnej energie z ohňa do konštrukcie pece. Vysoká teplota sa pomaly odvádza cez plášť formou sálavého tepelného žiarenia šíreného všetkými smermi do miestnosti. Kachľová pec sa skladá zo šamotového ohniska, z ktorého prúdia spaliny cez šamotové prieduchy. Tam odovzdajú svoju tepelnú energiu telesu pece a ochladené odchádzajú komínom. Šamotové teleso a keramické kachlice sú schopné akumulovať teplo a dlhodobo ho vyžarovať do priestoru.
Kachlová pec môže byť postavená aj v troch miestnostiach, ktoré vykuruje, pričom má jedno spoločné ohnisko a za pomoci teplovzdušného výmeníka môže zároveň vykurovať ďaľšie miestnosti na poschodí alebo v podkroví. Súčasťou kachľovej pece môže byť aj sporák, rúra na pečenie, teplovodný výmeník a boiler, ktorý prostredníctvom využitia zvyškového tepla z ohniska predhrieva vodu na cca 60 °C. Lavica na sedenie alebo ležanie, ktorá je súčaťou pece, je príjemným miestom na trávenie voľných chvíľ.
Kachľový sporák je už niekoľko storočí jedným z najdôležitejších zariadení v dome. Za pomoci sporáka môžeme nielen vykúriť kuchyňu, ale v prípade ak sa doň riadne prikladá aj celý dom. Hreje hneď po zakúrení, umožňuje varenie a vyprážanie a tiež sa dá v ňom piecť.
Krbová vložka je novým vývojovým prvkom pri zvyšovaní účinnosti otvorených kozubov z 5 – 10 % na 45 – 75 %, čím sa niekoľkokrát zníži spotreba paliva. Teploodolné kremičité sklo zabraňuje prenikaniu spalín do miestnosti. Na trhu existuje veľa druhov krbových vložiek s rôznym výkonom. Za pomoci teplovzdušných rozvodov je možné vykurovať viac miestností. Konečný vzhľad krbovej vložky je ovplyvnený architektonickým návrhom a použitými materiálmi.
Mgr. Stanislav Macko, tel: 0903553598
Pavol Bolf,
Dubičie 7, 962 37 Kováčová, okres Zvolen
ekopece@ekopece.sk